Byty Praha – Rostoucí poptávka žene ceny vzhůru

Neskutečně pestrá mozaika nabízených bytů Prahu řadí k těm nejatraktivnějším lokalitám v republice. Množství a rozmanitost bytů, které jsou v našem hlavním městě k dispozici, jsou opravdu mimořádné. Přesto však rostoucí poptávka společně s nedostatečnou výstavbou začínají mít na zdejší realitní trh negativní dopad.

Nabízeny jsou zde byty k prodeji i k pronájmu a jejich různorodost dává velmi slušné šance, že bude dříve či později uspokojen každý vážný zájemce. Při hledání vhodného bytu zde může být na překážku snad jedině poněkud vyšší cenová hladina, která je na tuzemské poměry dnes již opravdu docela vysoko, o čemž svědčí i údaje v následujícím článku.

Žádaná lokalita má i svou cenu

Vzhledem k výjimečnosti našeho hlavního města není jistě nijak překvapivé, že zájem o zdejší byty rok od roku stoupá a týká se to nejenom bytů určených k prodeji, ale rovněž těch pronajímaných. Rostou tak ceny nově budovaných bytů, stejně jako i bytů ve starší zástavbě. Na konci loňského října zde kupříkladu průměrná nabídková cena nových bytů meziročně stoupla o 14% a dosáhla úrovně 93 tisíc korun za jeden metr čtvereční. Počet volných bytů nabízených k prodeji developery pak mírně vzrostl na necelých 5 tisíc.

 

Výjimečnost metropole

Jakožto hlavní město má Praha velmi specifické a v mnoha ohledech výsadní postavení. Obrovské množství velkých i menších firem a to jak tuzemských, tak i těch ze zahraničí, zde provozuje svůj byznys a vytváří tak celou řadu obchodních i pracovních příležitostí. Společně s jedinečnou nabídkou kulturního vyžití to vytváří podmínky k životu, které jsou pro velký počet lidí jednoduše natolik zajímavé, že se do hlavního města rozhodnou přestěhovat. Někteří jen dočasně, jiní natrvalo.

Poptávka po volných bytech určených k prodeji i pronájmu je tak rok od roku vyšší a vyšší a i přes mimořádné možnosti, kterými naše metropole disponuje, se ji daří uspokojovat jen obtížně. Rostoucí zájem o Prahu pak logicky přispívá i k neustále stoupajícím cenám tamních bytů a nemovitostí obecně. Zdaleka nejvyšších cen pak dosáhly byty na Praze 1, kde se vloni na podzim nabízel metr čtvereční průměrně za 230 tisíc korun. K těm nejlevnějším lokalitám pak patřila Praha 9 s průměrnou cenou přesahující 60 tisíc za metr čtvereční.

 

Byty Praha – bydlení či investice?

Kdokoli si v naší metropoli pořídil v minulých letech vlastní byt, rozhodně neprohloupil. Je celkem jedno, zda se jednalo o novostavbu, nebo o starší byt vyžadující opravy. Ceny pražských bytů rostly takovým tempem (jen v posledních dvou letech cca o 40%), že se vyplatila koupě téměř čehokoliv, co bylo na tamním realitním trhu k dostání. Vzhledem ke všem dostupným faktům i mnoha odborným rozborům budoucího ekonomického vývoje se nabízí otázka, zda je ještě zajímavé snažit se za současných podmínek získat byt v Praze do vlastnictví.

Odpověď zní ANO!

Nejenom že předpovědi o dalším růstu naší ekonomiky počítají i nadále s příznivými čísly, ale je to i samotná dlouhodobá atraktivita Prahy coby české metropole, která dává tušit, že ceny stále ještě nedosáhly svého stropu. Další užitečné informace k tématu můžete získat zde.

 

Pomohla by rychlejší výstavba

Mnoho lidí pohybujících se v oboru výstavby a prodeje realit se jednoznačně shoduje na tom, že stále složitější situaci na pražském trhu s byty, by částečně vyřešila rychlejší realizace nových bytových projektů. Těch, které jsou připraveny k výstavbě, je v současnosti pouze 32, což je podle všech odborníků nízké číslo a k uspokojení poptávky výrazněji nepřispěje. Dosti by napomohlo i zjednodušení některých byrokratických procesů, které jsou dnes se stavbou nových bytů spojeny. Brzdou je rovněž absence kvalitního územního plánu Prahy.

 

Příčiny současného stavu

Vinu nese i poněkud nezodpovědná politika vedení města, které v minulých letech uměle a nezodpovědně přibrzdilo výstavbu nových bytů takovým způsobem, že nyní ani zdaleka neodpovídá reálné poptávce. Mimořádně přísné stavební normy a předpisy společně se slabou vymahatelností práva vedly i k prodražení výstavby nových bytů a to o i o desítky procent jen v průběhu posledních několika let.

Ceny bytů v metropoli klesat nebudou

Někdo se rostoucích cen obává, pro někoho je tato situace naopak dobrou příležitostí k investování. Jedno je však zřejmé. S ohledem na současný stav bytového fondu, při potížích s realizací nových projektů a také při předpokládaném růstu pražské populace, která se podle střízlivých odhadů do roku 2030 zvětší o nějakých 150 – 160 tisíc lidí, je lepší brát předpověď o dalším růstu cen jako rozumnou radu a tedy i pobídku k případné investici, než jako neopodstatněnou prognózu.