Dámské kožené batohy stále častěji nahrazují kabelky – Nezapomínejte však na jejich impregnaci, pravidelné krémování a speciální čištění

V poslední době můžeme zaznamenat poměrně vysoký nárůst žen, které upřednostňují dámské kožené batohy před klasickými kabelkami. Díky použitému materiálu totiž i takový kousek působí velmi elegantně, a proto se nemusíte bát, že by nešel zkombinovat se zbytkem vašeho šatníku.

Na práci i volný čas

Kožený batoh využijete pro mnoho příležitostí. A jelikož jej budete s největší pravděpodobností nosit neustále u sebe, měli byste si vybrat kvalitní kousek, který vám bude po všech stránkách vyhovovat. Jak se píše ZDE, oproti kabelce navíc budete i částečně šetřit své zdraví. Pokud totiž každodenně nosíte těžké kabelky na stejném rameni, zaděláváte si na křivá záda. Praktický batoh tak tomuto problému předchází.

Při výběru batohu je přitom třeba zvolit si vhodnou velikost, jako si můžete přečíst v TOMTO článku. Při této volbě zohledňujte to, k jakému účelu budete batoh nejčastěji využívat a co tedy do něj potřebujete dát. Pokud například vyžadujete nošení notebooku, vyberte si batoh se speciální přihrádkou.

 

V různých barvách

Kožené batohy pochopitelně seženete i v různých barvách. Jelikož se jedná o větší investici, většinou si jistě budete chtít pořídit spíše univerzálnější kousek, který můžete nosit po většinu dnů. Z toho důvodu lze doporučit, abyste si vybrali ze střídmějších a neutrálních barev. Jako ideální se bude jevit například černá, hnědá nebo béžová. Tyto barvy patří mezi velmi snadno kombinovatelné.

 

Dámské kožené batohy impregnujte a vyhněte se mýdlu

Aby vám váš batoh dlouho vydržel, vyplatí se jeho péči věnovat notnou dávku úsilí. Kůže přeci jen symbolizuje materiál, který vyžaduje speciální přípravky. V prvé řadě lze rozhodně doporučit, abyste před prvním vynošením batohu do ulic tento kousek naimpregnovali.

Impregnaci vždy volte v závislosti na daném kousku. Obvykle vám přitom vhodný přípravek poradí přímo ve vybraném obchodě. Prodává se buď ve spreji nebo ve formě krému. A proč je vlastně impregnace tak důležitá? Slouží k tomu, aby batoh chránila před vlhkem, mastnotou a dalšími nečistotami. Impregnaci přitom nestačí provést jen jednou za život, jak se mnoho lidí mylně domnívá. V ideálním případě byste ji měli opětovně nanášet zhruba jednou za dva měsíce.

Pozor na popraskání kůže

U kožených věcí může vlivem času docházet k jejich popraskání nebo vysychání, jelikož tento přírodní materiál neustále dýchá a pracuje. K předcházení tohoto stavu částečně pomůže impregnace. Tu byste přitom měli doplnit i speciálními vyživovacími přípravky v podobě krémů a tuků.

 

Vyhněte se vysokým teplotám

Kůže obecně nesnáší dobře dlouhodobé vystavování vysokým teplotám. Pokud tak například váš batoh promokne a vy jej budete chtít vysušit, určitě jej nedávejte na přímé slunce nebo do blízkosti topení. Díky vysoké teplotě by kůže mohla opět snadno popraskat a batoh by tak byl znehodnocen. Mnohem lépe uděláte, pokud v takovém případě necháte kousek volně vyschnout v prostoru s dostatkem vzduchu.

Pozor na správné čištění

Pozornost byste dále měli věnovat i správnému čištění. V případě pouze drobné nečistoty můžete postižené místo omýt vodou nebo vlhkým hadříkem. Následně nechte batoh pořádně vyschnout. U rozsáhlejšího znečištění už vám poté voda pravděpodobně příliš nepomůže. V takovém případě přichází na scénu speciální čistící pěny, které jsou ke koženým materiálům nanejvýš šetrné. Klasickému mýdlu nebo třeba pracímu prášku se tak určitě vyhněte.

A nezapomeňte ani na to, že svůj batoh byste neměli přetěžovat. Pokud v něm budete každý den tahat těžké věci, může se velmi jednoduše stát, že se zbytečně vytahá a jeho vzhled tak již nebude dokonalý.